Haber

Miçotakis: “Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Aralık ayında Yunanistan’da görüşeceğiz”

Yunanistan Başbakanı Kyriakos Mitsotakis, Aralık ayında Yunanistan’da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşeceklerini duyurdu.

Yunanistan Başbakanı Kyriakos Mitsotakis, Almanya’nın başkenti Berlin’de Konrad Adenauer Vakfı’nın düzenlediği panelde Türkiye-Yunanistan ilişkilerine ilişkin açıklamalarda bulundu. Başbakan Miçotakis, “Son birkaç ayda ilişkilerimizde ciddi bir yumuşama gördük. Ortadoğu’daki son krizden önce Cumhurbaşkanı Erdoğan’la iki kez görüştüm. İlişkilerimizi normalleştirmeye yönelik bir rota üzerinde anlaştık. Olumlu bir gündem oluşturmalı ve uzun süredir devam eden farklılıklarımızın askeri çatışma riski oluşturmamasını sağlamalıyız.” “Durumun bu noktaya gelmesine izin vermemek için Aralık ayında Yunanistan’da tekrar buluşacağız. Zorluklara değinmek ve pozitif gündem yaratmak benim benimsediğim yaklaşımdır.” dedi.

“İkili ilişkilerimizi ve Türkiye ile Avrupa Birliği ilişkilerini konuşacağız”

Miçotakis, “Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Hamas’la ilgili yorumlarına katılmıyorum. Ancak bu, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı Yunanistan’da ağırlamamak için bir sebep değil. İkili ilişkilerimizi konuşacağız. Türkiye ile Avrupa Birliği ilişkilerini konuşacağız.” ” Miçotakis, Gazze’de yaşananlara da değinerek, “Bu çatışmanın bugün içinde bulunduğumuz korkunç durumun ötesine geçmemesinin hepimizin çıkarına olduğunu düşünüyorum. Bunun Türkiye’nin de çıkarına olduğuna eminim. Kimse istemiyor.” çatışmanın daha da tırmandığını görüyoruz.”

7 Aralık’ta Atina’da 5. Yüksek Düzeyli İşbirliği Kurulu toplantısı

Yunanistan Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Yunanistan ile Türkiye arasındaki 5’inci Yüksek Düzeyli İşbirliği Kurulu toplantısının, iki ülkenin mutabakatı ile 7 Aralık’ta Atina’da yapılacağı duyuruldu. – BERLİN

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu