Ekonomi

SEC, FTX’in eski CEO’su Sam Bankman-Fried’i yatırımcıları dolandırmakla suçladı

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komitesi (SEC), kripto para borsası FTX’in eski CEO’su (CEO) Sam Bankman-Fried’i yatırımcıları dolandırmakla suçladı.

SEC’den yapılan açıklamada, Bankman-Fried’in CEO’su ve kurucu ortağı olduğu kripto ticaret platformu FTX’te yatırımcıları dolandırmak için bir plan düzenlemekle suçlandığı bildirildi.

Açıklamada, Bankman-Fried yatırımcılardan 1,8 milyar dolardan fazla para toplarken, FTX’in müşterilerine fonlarını kripto ticaret şirketi Alameda Research’e verdiği belirtildi. Yönünü gizlediği kaydedildi.

Açıklamada görüşlerine yer verilen SEC Lideri Gary Gensler, Bankman-Fried’in FTX’te kripto ticaretinin güvenilir olduğunu söyleyerek müşterileri yanılttığından bahsetti.

Gensler, “Bankman-Fried tarafından işlendiği iddia edilen dolandırıcılık, kripto platformlarının yasalarımıza uyması gerektiğine dair açık bir çağrıdır” dedi. değerlendirmesini yaptı.

FTX’in eski CEO’su Sam Bankman-Fried, ABD’nin kabahat şikayetinin ardından dün Bahamalar’da tutuklandı.

Bahamalar Başsavcısı Ryan Pinder tarafından yapılan yazılı açıklamada, Bankman-Fried’in tutuklanmasının ABD’nin suç duyurusu ve olası iade talebinin resmi olarak tebliğ edilmesinin ardından yapıldığı belirtildi.

FTX, Kasım ayında ABD’de iflas başvurusunda bulundu ve şirketin CEO’su Sam Bankman-Fried istifa etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu