Haber

TBMM’de kadın oranı yüzde 20 oldu! 121 kadın milletvekili seçildi

ANKA KUŞU

Dün gerçekleştirilen milletvekilliği seçimleri doğru bir şekilde sonuçlandı.

Seçmen, cumhurbaşkanı ve milletvekillerini belirlemek için oy kullandı.

14 Mayıs milletvekili seçimlerinin belirsiz sonuçlarına göre bu yasama döneminde AK Parti’den 50, CHP’den 35, Yeşil Sol Parti’den 26, Alâ Parti’den 6, MHP’den 3 ve TİP’ten 1 oy aldı. . Toplam 121 kadın milletvekili seçildi.

Böylece son yasama döneminde yüzde 17 olan kadın milletvekili oranı yüzde 20’ye yükseldi. 2018 seçimlerinde 104 kadın milletvekili TBMM’ye girmiştir.

Cumhurbaşkanlığı seçimi ikinci cinse bırakıldı

Cumhurbaşkanlığı seçiminde hiçbir aday yüzde 50 artı bir oya ulaşamadığı için 28 Mayıs’ta ikinci tıp seçimi yapılacak ve en çok oyu alan aday Cumhurbaşkanı seçilecek.

31 ilde kadın milletvekili yoktu.

Yine kesin olmayan sonuçlara göre 31 ilde kadın milletvekili yok. Bu iller şunlardır:

Adıyaman, Aksaray, Amasya, Ardahan, Artvin, Bayburt, Bilecik, Bingöl, Bolu, Burdur, Çanakkale, Çorum, Elazığ, Erzincan, Gümüşhane, Iğdır, Karabük, Karaman, Kırklareli, Kırşehir, Kilis, Kütahya, Niğde, Ordu, Rize , Sinop, Tokat, Uşak, Yozgat, Zonguldak”

Kadın milletvekillerinin yüzde 20’si

Böylece son yasama döneminde yüzde 17 olan kadın milletvekili oranı yüzde 20’ye yükseldi. 2018 seçimlerinde 104 kadın milletvekili TBMM’ye girmiştir.

Derya Yanık, AK Parti Osmaniye Milletvekili seçildi.

Partilere ve illere göre dağılım

Yeni seçilen kadın milletvekillerinin partilere ve illere göre dağılımı şöyle:

AK Parti (50)

ADANA: Sunay Karamık,

AGRİ: Ruken Kilerci

ANKARA: Jülide Sarıeroğlu, Zehranur Aydemir, Zeynep Yıldız, Lütfiye Selva Çam, Leyla Şahin Usta, Asuman Erdoğan,

ANTALYA: Tuba Vural Çokal,

AYDIN: Seda Sarıbaş,

BALIKESİR: Belgin Uygur,

BURSA: Emine Yavuz Gözgeç, Emel Gözükara Durmaz,

DENİZLİ: Nilgün Ok,

DİYARBAKIR: Suna Kepolu Ataman

DÜZCE: Ayşe Keşir

EDİRNE: Fatma Aksal,

ERZURUM: Fatma Öncü

ESKİŞEHİR: Ayşen Gürcan,

GAZİANTEP: Derya Bakbak

İSTANBUL: Müşerref Pervin Tuba Durgut, Tuğba Işık Ercan, Behiye Eker, Ümmü Gülşen Öztürk, Rabia İlhan, Büşra Paker, Derya Ayaydın, Sena Işık Çelik, Hasret Güçlü, Rümaysa Kadak, Yıldız Konal Süslü, Nilhan Ayan, Seda Gören Bölük, Şengül Karsu ,

İZMİR: Şebnem Bursalı, Ceyda Bölünmez Çankırı,

KAHRAMAN: Tuba Köksal,

KASTAMONU: Fatma Serap Ekmekçi,

KAYSERİ: Ayşe Bohürler,

KOCAELİ: Radiye Sezer Katırcıoğlu,

KONYA: Meryem Göka,

MALATYA: İnanç Siraç Kara Ölmeztoprak,

MERSİN: Eve Sibel Söylemiyor

OSMANYA: Derya Yanık

SAKARYA: Çiğdem Erdoğan Atabek,

SAMSUN: Çiğdem Karaaslan,

SİVAS: Rukiye Oyuncak

ŞANLIURFA: Cevahir Asuman Yazmacı

TEKİRDAĞ: Çiğdem Koncagül

YALOVA: Meliha Akyol

CHP’li (35)

ADANA: Müzeyyen Şevkin

AFYONKARAHİSAR: Burcu Köksal

ANKARA: Gamze Taşcıer, Aliye Timisi Ersever, Semra Dinçer, Aylin Yaman,

ANTALYA: Aliye Coşar, Serkap Yazıcı Özbudun,

BARTIN: Aysu Bankoğlu,

BURSA: Nurhayat Altaca Kayışoğlu,

DENİZLİ: Gülizar Biçer Karaca, Sema İpek Ün,

DİYARBAKIR: Halide Türkoğlu, Adalet Kaya, Sevilay Çelenk İtina, Ceylan Akça Cupolo,

ESKİŞEHİR: Jale Glarti Süllü

GİRESUN: Elvan Işık Gezmiş

HATAY: Nermin Yıldırım Kara

İSTANBUL: Gamze Akkuş İlgezdi, Elif Esen, Evrim Rızvanoğlu, Türkan Elçi,

İZMİR: Sevda Erdan Kılıç, Seda Kaya Ösen, Gökçe Gökçen,

MERSİN: Gülcan Kış,

MANİSA: Selma Aliye Kavaf

MUĞLA: Gizem Özcan, Süreyya Öneş Derici

NEVŞEHİR: Filiz Kılıç

OSMANYA: Asu Kaya Gedik,

SAKARYA: Ayça Taşkent,

TEKİRDAĞ: Nurten Yontar

TRABZON: Sibel Suiçmez

Yeşil Sol Parti (26)

ADANA: Tülay Hatimoğulları Oruç

ACI: Necla Demir

BATMAN: Zeynep Oduncu, Nurten Ertuğrul,

BİTLİS: Semra Çağlar Gökalp

ERZURUM: Meral Danış Beştaş

GAZİANTEP: Sevda Karaca Demir

HAKKARI: Öznur Bardin

İSTANBUL: Kezban Konukçu, Özgül Saki, Çiğdem Kılınçgün Uçar, Çiçek Otlu,

İZMİR: Burcugül Çubuk,

KARS: Gülistan Kılıç Koçyiğit,

MARDİN: Salihe Aydeniz, Beritan Güneş Altın,

MERSİN: Perihan Koca

MUŞ: Sümeyye Boz

SİİRT: Sabahat Erdoğan Sarıtaş

ŞANLIURFA: Dilan Kunt Ayan

ŞIRNAK: Nevroz Uysal Aslan, Ayşegül Doğan Dağlı

TUNCELİ: Ayten Kordu

VAN: Pervin Buldan, Gülcan Kaçmaz Sayyigit, Gülderen Baril

İyi Parti (6)

ADANA: Ayyüce Türkeş Taş

ISPARTA: Aylin Cesur

İSTANBUL: Nimet Özdemir, Ayşe Sibel Yanıkömeroğlu,

MANİSA: Şenol Suat

TEKİRDAĞ: Selcan Hamsioğlu

MHP’li: (3)

ADANA: Ayşe Sibel Ersoy,

ÇANKIRI: Pelin Yılık

KAHRAMAN: Zuhal Karakoç Dora,

TİP (1)

İSTANBUL: Sera Kadıgil

haber-cerkes.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu